wtorek, 29 września 2015

IMITACJA DREWNA NA WYMIAR !!! drewniana deska elewacyjna czy imitacja drewna na elewację

Drewniane elewacje domów doskonale wpisują się obraz architektury, urozmaicając nasze otoczenie. Coraz więcej projektantów w swoich propozycjach umieszcza elementy drewniane lub drewnopodobne na elewacjach domów. Drewno jest jednym z naturalnych materiałów, które powszechnie jest stosowane w budownictwie. Praktycznie żadna budowa nie może obejść się bez drewna. Ten naturalny budulec może być niewidoczny po ukończeniu domu, jednakże odgrywa on bardzo istotną rolę chociażby w konstrukcjach dachowych.Drewno używane do budowy domów jest materiałem przemysłowym i nie jest używane jednocześnie jako dekoracja.
Chcąc udekorować pomieszczenia bądź elewację domu naturalnym drewnem musi ono być odpowiednio przygotowane. Obróbka drewna dekoracyjnego to złożony proces składający się z kolejnych etapów takich jak: obróbka wstępna, selekcja, formatowanie, obróbka właściwa, suszenie, konserwacja oraz często malowanie. Deska elewacyjna drewniana musi być odpowiednio zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Bez konserwacji drewno na elewacji jest bezbronne wobec wilgoci, słońca oraz szkodników. Każde drewno na elewacji domu jest podatne na odkształcanie się w naprzemiennych procesach chłonięcia wilgoci oraz wysychania. Wewnątrz drewna na elewacji powstają naprężenia, które bardzo trudno kontrolować.Dlatego właśnie posiadając elewację drewnianą należy mieć na uwadze regularną jego konserwację.Konserwacja desek elewacyjnych drewnianych to głównie malowanie elewacji drewnianej środkami ochrony drewna. Rynek jest nasycony środkami do tego typu operacji.Decydując się na elewację drewnianą można też zastosować bardziej egzotyczne gatunki drewna na wykonanie desek elewacyjnych, jednakże z całą pewnością należy liczyć się z wyższą ceną wykonania takiej egzotycznej elewacji drewnianej. Montaż elewacji drewnianej wiąże się także z koniecznością wykonania konstrukcji nośnej dla całej instalacji. Nie bez znaczenia jest tu wpływ tego rozwiązania na powstawanie mostków termicznych w domach ocieplonych na zewnątrz styropianem lub wełną mineralną. Konstrukcja nośna dla drewnianych desek elewacyjnych to niejednokrotnie koszt mieszczący się w przedziale od 50% do 90% kosztów samej deski elewacyjnej. W cenę tą wliczony jest zakup surowca na stelaż nośny, kołki, wkręty oraz sama robocizna wykonania konstrukcji nośnej. W dzisiejszych czasach chcąc cieszyć się elewacją drewnianą wcale nie trzeba inwestować w naturalne drewno na elewację. Tu z pomocą przychodzą imitacje drewna. Oferta PLASTMAKER pod tym względem stanowi dużą konkurencję dla drewna elewacyjnego
Odpowiadając na pytanie w czym lepsza jest imitacja drewna na elewacji od naturalnej deski elewacyjnej należy wziąć pod uwagę kilka aspektów i właściwości względem których w sposób ogólny spróbujemy porównać te dwa materiały. Porównamy tu między innymi cenę, strukturę wzoru drewna, obróbkę, montaż,konserwację
Zaczynając od porównania ceny imitacji drewna na elewację względem drewnianej deski elewacyjnej trzeba wziąć pod uwagę rodzaj naturalnego drewna. Jeśli zdecydujemy się na zakup drewna rodzimego to cena takiej surowej deski elewacyjnej będzie z pozoru niższa niż np imitacji deski wykonanej z powlekanego styropianu. Jednakże gdy dodać tego konieczność zbudowania konstrukcji nośnej dla deski fasadowej to cena za m2 imitacji drewna utrzymuje się na poziomie naturalnej deski elewacyjnej wraz z konstrukcją. Nie będzie więc dużym błędem gdy w tej sytuacji powiemy sobie, że cena tak imitacji drewna jak i naturalnego drewna są do siebie podobne. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na gatunek drewna egzotycznego różnica w cenie porównawczej do imitacji deski będzie jeszcze większa na korzyć elewacyjnych paneli drewnopodobnych.
Przechodząc do wzorów struktury drewna trzeba sobie powiedzieć, że deski elewacyjne drewniane mają niepowtarzalny wzór dla każdej jednej deski. Każda deska fasadowa to inny układ słojów i sęków. Imitacja deski elewacyjnej 3d z przestrzenną strukturą drewna będzie cechować pewna powtarzalność wzoru. Powtarzalność tą można gubić przez odwrócenie kolejnych paneli elewacyjnych i przesunięcia desek względem siebie. Najlepiej chyba układać je z przesunięciami od 20 do 30 % długości. Koncentrując się na imitacji wzoru drewna wykonanej w technologii 3d mamy do czynienia z bardzo wierną i realistyczną imitacją drewna. Do niedawna na rynku były dostępne panele elewacyjne,głównie wykonana z PCV, które imitowały wzór drewna głównie przez grę kolorów na płaszczyźnie panela elewacyjnego. Technologia Plastmaker 3d wiernie naśladuje naturalne, przestrzenne struktury drewna dzięki zastosowaniu specjalnych form, matryc z negatywem struktury desek fasadowych. Wierność wzoru drewna jest tu tak precyzyjna, że na pierwszy a nawet drugi rzut oka trudno odnieść wrażenie, że nie mamy do czynienia z drewnianymi deskami na elewacji domu. Przechodząc do montażu desek elewacyjnych powiedzieliśmy już, że naturalne drewno elewacyjne wymaga wcześniejszego wykonania konstrukcji stelaża nośnego. Przy tego typu rozwiązaniu raczej nie obejdzie się bez pomocy fachowej ekipy instalacyjnej. W odróżnieniu od deski elewacyjnej, panele drewnopodobne wykonane ze styropianu możemy instalować nawet sami.No może nie w pojedynkę, ale korzystając z pomocy zaprzyjaźnionej nam osoby. Instalacja styropianowej imitacji deski elewacyjnej jest intuicyjna. Kolejne panele elewacyjne przykleja się do fasady budynku. Instalowane panele są surowe tzn. posiadają kolor beżowo biały. Samo malowanie ich na interesujący nas kolor drewna odbywa się po wykonaniu całej instalacji i wcześniejszym zagruntowaniu tłem pełnokryjącym, stanowiącym podłoże do wykończenia pół transparentną lakierobejcą lub lazurą.
Do wykonania montażu imitacji desek elewacyjnych nie będą nam potrzebne skomplikowane narzędzia.Tu wystarczy podstawowy zestaw narzędzi takich jak. paca zębata, szpachelka, pędzel, piła płatnica lub brzeszczot lub podchodząc bardziej profesjonalnie do instalacji - piła ukośnica z diamentową tarczą. Chcąc osiągnąć bardzo oryginalne efekty można na instalacji malować je wielo-kolorowo stosując tzw. przecierki. Przecierki o których mowa można dokonywać gąbką, tekturą falistą lub dzianiną. Zanim jednak przystąpimy do właściwego malowania elewacji drewnopodobnej dobrze jest przeprowadzić kilka różnych prób malowania na niewykorzystanych fragmentach paneli. Ta czynność pozwoli nam na wypróbowanie kilku technik i efektów jakie można osiągnąć na panelach strukturalnych. Przecieranie pozwala na uzyskanie większego kontrastu i jeszcze większe wyeksponowanie struktury drewna. Podczas stosowania przecierki farba, bejca lub lazura zostaje starta z wyżyn wzorów czyniąc je jaśniejszymi a tym samym kontrastującymi z ciemniejszymi dolinami wzorów z w których kolor pozostał niewytarty.
Imitacje drewna PLASTMAKER to nie tylko imitacja drewna na elewacji w postaci styropianowych paneli drewnopodobnych. Oferta PLASTMAKER jet bardzo szeroka. Poza deskami elewacyjnymi Plastmaker wykonuje szereg innych profili dekoracyjnych. Profile drewnopodobne znajdują zastosowanie we wnętrzach domów jako samoistne elementy dekoracyjne lub też pełnią funkcje bardziej użytkowe, głównie maskujące. Powszechnie przyjęła się nazwa o imitacjach drewna na suficie mówiąca o nich "belki rusykalne"
Imitacje belek drewnianych są stosowane zarówno na sufitach płaskich podkreślając charakter pomieszczenia i czyniąc je bardziej klimatycznym jak i na poddaszach. Dzięki zastosowaniu belek rustykalnych o kształcie ceownika można nimi zamaskować jętki na poddaszu czyniąc tym samym powiększenie kubatury przez wykończenie skośnych płaszczyzn sufitowych równo z krokwiami stanowiącymi konstrukcję dachu. Pomysłowość w zastosowaniu imitacji drewna we wnętrzach nie ma granic. Oprócz dekoracji sufitów belkami, równie dobrze można wykończyć wybrane powierzchnie ścian imitacją drewna. Łącząc ze sobą cegłę i drewno lub ich substytuty można wykonać instalację na wzór muru pruskiego. Dekoracja taka imitująca mur pruski jest oryginalnym rozwiązaniem i podkreśli charakter każdego wnętrza. Do bardziej funkcjonalnych rozwiązań imitacji drewna należą instalacje maskujące. Odpowiednio dobrane przekroje profili drewnopodobnych z powodzeniem są w stanie zamaskować szpetne instalacje wodne, kanalizacyjne,elektryczne lub gazowe. Doskonałym rozwiązaniem jest maskowanie za pomocą imitacji drewna podciągów betonowych oraz np. maskowanie pęknięć na suficie. Pęknięcia sufitu to powszechne zjawisko w budownictwie wielomieszkaniowym. Bloki mieszkalne wykonane z wielkiej płyty mają tendencje do przenoszenia naprężeń które najczęściej skutkują pojawiającymi się rysami na suficie w miejscach łączeń betonowych płyt stropowych. W tego rodzaju przypadkach na nic zdają się kolejne malowania czy szpachlowanie pęknięć. Rozwiązaniem gwarantującym trwałe zażegnanie problemu jest zainstalowanie imitacji desek na suficie. Deski lub belki nie muszą wcale znacznie kontrastować z sufitem. Na ogół jasny, biały sufit może być udekorowany na wzór prowansalski.
Kto powiedział, że imitacje drewna muszą być w kolorach i odcieniach brązu. Delikatne, stonowane barwy bieli i szarości którymi wykończone mogą być struktury drewnopodobne mają także swoich zwolenników. Nie jest też regułą że belki na suficie muszą mieć duże przekroje. Rozwiązania jakim jest w stanie sprostać PLASTMAKER idą w parze z oczekiwaniami. W stosunkowo niskich pomieszczeniach nie trzeba instalować nie wiadomo jak dużych przekrojów belek rustykalnych. Np przekrój belki 20 cm szerokości i 10 cm wysokości zainstalowany do sufitu będzie sprawiał wrażenie jakby pozostała część belki była zatopiona w suficie. Zestawienie odpowiednich materiałów imitujących drewno i punktów świetlnych może zaowocować ciekawymi rozwiązaniami. profile mogą mieć wykonane punty światła skierowane bezpośrednio w dół ale to nie wszystko. Profile umocowane poniżej płaszczyzny sufitowej mogą mieć w sobie źródła światła kierowane ku sufitowi i stamtąd rozproszone docierać do naszych oczu tworząc ciekawe rozwiązania
Zamawiając belki czy profile ze strukturami drewna w PLASTMAKER tak naprawdę zamawiamy usługę wykonania indywidualnych profili drewnopodobnych. Każde z zamówień jest traktowane indywidualnie od początku do końca. Klient ma prawo wyboru materiału z jakiego wykonane zostaną imitacje drewna. Ma także bezpośredni wpływ na długości i przekroje zamawianych profili. Wybór asortymentu z zakresu imitacji drewna odbywa się on-line za pośrednictwem konfiguratorów. To interaktywne narzędzie w postaci aplikacji komputerowej poza wymiarami generuje także cenę poszczególnych imitacji drewna. Posługiwanie się aplikacją jest intuicyjne i nikomu nie przysporzy problemów. System po wprowadzeniu danych przez użytkownika generuje trójwymiarowe modele profili imitacji drewna oraz ich cenę. Nam pozostaje jedynie wrzucić skonfigurowane profile do koszyka i potwierdzić zamówienie.
PLASTMAKER zaprasza do swojego profilu na Facebook Tynk drewnopodobny o strukturze drewna niska cena łatwy montaż -PLASTER-TYNK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz